Nie wszystkie szczepionki są takie same. Najważniejszym parametrem, który odróżnia jedne szczepienia od innych, jest rodzaj stosowanych patogenów.

Znaczna część szczepionek zawiera żywe drobnoustroje, które są wprowadzane do organizmu, by sprowokować reakcję obronną. Takie bakterie i wirusy mogą się rozwijać w ciele, powodując szereg efektów ubocznych.

Właśnie dlatego ta grupa szczepień jest zakazana w czasie ciąży. Mówiąc bardziej konkretnie, dotyczy to przede wszystkim szczepionek przeciw odrze, śwince i różyczce.

Niezależnie od reakcji organizmu kobiety na szczepienia, ciąża jest zawsze przeciwskazaniem do stosowania szczepionek żywych. W tym szczepionki łączonej, służącej do zwalczania chorób, które przed chwilą wymieniliśmy.

Czy oznacza to, że taka szczepionka może znacząco uszkodzić organizm dziecka? Taka obawa może mieć miejsce zwłaszcza wtedy, gdy kobieta przyjęła szczepionkę, nie wiedząc że jest w ciąży. Odpowiedź na tak postawione pytanie jest jednak na szczęście negatywna.

Innymi słowy, nie ma jak do tej pory jakichkolwiek dowodów na to, by szczepionka szkodziła zdrowiu płodu i miała negatywny wpływ na jego rozwój. Można więc uznać, że brak podawania szczepionki skojarzonej przeciw odrze, śwince i różyczce to nieco zbyt daleko idący środek ostrożności.

Niemniej jednak światowe organizacje zdrowia zajmujące się analizą bezpieczeństwa szczepień zalecają właśnie takie podejście. Jednocześnie warto pamiętać, że nie powinno się stosować także innych rodzajów szczepień, gdy wcześniej wystąpiła silna reakcja alergiczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *