Ostrożność w ciąży to coś, do czego nie trzeba namawiać żadnej mamy. Uważając na siebie, kobieta uważa również na rozwijające się dziecko. Jednak czasem ze względów zawodowych lub z innego powodu, przyszła mama musi podjąć stosunkowo ryzykowne wyzwania – jak np. podróż do krajów afrykańskich czy dalekowschodnich.

Tam medycyna nie jest tak rozwinięta jak w Europie, a o zakażenie niespotykaną w naszych warunkach chorobą nietrudno. Czy wobec tego ciężarna kobieta powinna zdecydować się szczepienie? Odpowiedź jest twierdząca, aczkolwiek warto zachować odpowiednie środki ostrożności. Nie każde szczepienie jest zalecane dla przyszłych mam. Szczególnie często stosowana jest szczepionka przeciw polio.

Jest ona dostępna w dwóch wersjach – jedna z nich to zastrzyk, drugą przyjmuje się doustnie. Ta druga opcja jest zakazana w przypadku ciężarnych kobiet, podobnie jak inne szczepionki żywe. Inną popularną szczepionką podczas tropikalnych podróży jest szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego. To szczepienie również nie jest uznawane za bezpieczne dla kobiet w ciąży.

Warto jednak dodać, że zakaz wiążę się nie tyle z obserwowalnymi negatywnymi efektami, co z brakiem badań. Aktualna wiedza medyczna wskazuje nawet, że prawdopodobnie szczepienie nie byłoby szkodliwe dla płodu. Niemniej jednak, lekarze zalecają wstrzymanie się od szczepienia, nawet wtedy, gdy oznacza to opóźnienie w podawaniu jednej z trzech dawek szczepionki o okres ciąży. Szczepionka powinna wówczas zachować swoją skuteczność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *