Uchronić dziecko przed meningokokami

Dzieci w wieku od zera do czterech lat są bardzo podatne a zakażenie chorobą meningokokową. Zakażenie to następuje drogą kropelkową. Pierwsze objawy u dzieci nie są bardzo widoczne i rodzice często mylą je ze zwykłą grypą. Pojawia się brak apetytu, wymioty, senność, rozdrażnienie czy pulsujące ciemiączko. Można więc je początkowo zignorować myśląc, że to zwykłe przeziębienie. Niestety taka postawa sprawi, że nasze dziecko znajdzie się w sytuacji zagrażającej życiu. Zakażenie meningokokami bowiem powoduje sepsę, a ta prowadzi nawet do śmierci.

Dlatego też powinniśmy unikać sytuacji, w których dzieci przebywają w zatłoczonych, zamkniętych pomieszczeniach, w których znajduje się bardzo dużo ludzi. Lepiej dmuchać na zimne i narażać dzieci na kontakt z potencjalnymi nosicielami choroby meningokokowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak szczepionka przeciwko meningokokom. Co prawda nie możemy dziecka do końca uchronić, bowiem działa ona tylko na najgroźniejszą odmianę choroby meningokokowej, ale to już jest bardzo dużo.