Szczepionki przeciw błonicy i tężcowi w ciąży

Szczepionki przeciw błonicy i tężcowi w ciąży

Błonica i tężec to bardzo niebezpieczne choroby, którymi w dodatku łatwo się zarazić. Przynajmniej wtedy, gdy mamy do czynienia np. z artykułami ogrodniczymi, czyli np.

pracujemy w kwiaciarni. Groźna pod tym względem może się okazać również praca w ogrodzie. Ta ostatnia bywa zajęciem chętnie wykonywanym przez kobiety w ciąży.

Tymczasem nawet niewinne sadzenie kwiatów czy warzyw może skończyć się groźną chorobą. Zakażenie może się też dostać do naszego organizmu np. podczas spaceru po lesie.

Czy wobec tego rezygnować z podobnych form rekreacji? Nie, po prostu warto się zaszczepić. Tu jednak pojawia się kolejne pytanie – czy to bezpieczne dla dziecka? Jak do tej pory nie ma żadnych dowodów na to, by popularne szczepionki, w tym te przeciw tężcowi i błonicy miały negatywny wpływ na zdrowie płodu. Mimo tego większość szczepień zaleca się wykonywać jedynie w II i III trymestrze ciąży.

Niemniej jednak, jeśli istnieje duże ryzyko zakażenia chorobą, w przypadku szczepionek przeciw błonicy i tężcowi można się również zdecydować na podanie szczepionki w I okresie ciąży. O szczepionce warto pomyśleć również wtedy, gdy ciężarna kobieta została zraniona. Nawet niewielkie zacięcie, podczas kontaktu z ziemią, może stać się przyczyną zakażenia – o większych ranach już nie wspominając.

Szczepienie nie ma też dożywotniej „gwarancji”. Jeśli już raz je przyjmowaliśmy, ale było to więcej niż dekadę temu, zalecane będzie powtórne zastosowanie szczepionki.