Szczepionki przeciw błonicy i tężcowi w ciąży

Błonica i tężec to bardzo niebezpieczne choroby, którymi w dodatku łatwo się zarazić. Przynajmniej wtedy, gdy mamy do czynienia np. z artykułami ogrodniczymi, czyli np.

pracujemy w kwiaciarni. Groźna pod tym względem może się okazać również praca w ogrodzie. Ta ostatnia bywa zajęciem chętnie wykonywanym przez kobiety w ciąży.

Tymczasem nawet niewinne sadzenie kwiatów czy warzyw może skończyć się groźną chorobą. Zakażenie może się też dostać do naszego organizmu np. podczas spaceru po lesie.

Czy wobec tego rezygnować z podobnych form rekreacji? Nie, po prostu warto się zaszczepić. Tu jednak pojawia się kolejne pytanie – czy to bezpieczne dla dziecka? Jak do tej pory nie ma żadnych dowodów na to, by popularne szczepionki, w tym te przeciw tężcowi i błonicy miały negatywny wpływ na zdrowie płodu. Mimo tego większość szczepień zaleca się wykonywać jedynie w II i III trymestrze ciąży.

Niemniej jednak, jeśli istnieje duże ryzyko zakażenia chorobą, w przypadku szczepionek przeciw błonicy i tężcowi można się również zdecydować na podanie szczepionki w I okresie ciąży. O szczepionce warto pomyśleć również wtedy, gdy ciężarna kobieta została zraniona. Nawet niewielkie zacięcie, podczas kontaktu z ziemią, może stać się przyczyną zakażenia – o większych ranach już nie wspominając.

Szczepienie nie ma też dożywotniej „gwarancji”. Jeśli już raz je przyjmowaliśmy, ale było to więcej niż dekadę temu, zalecane będzie powtórne zastosowanie szczepionki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *