Szczepionka przeciwko grypie to jedno z najpopularniejszych szczepień. To bardzo dobrze, bo z pewnością warto z niej korzystać, zwłaszcza wtedy, gdy dbamy nie tylko o własne zdrowie, ale również o dorastające w brzuchu dziecko. Czy jednak taka szczepionka nie wyrządzi więcej szkód niż da korzyści? Czy dziecko nie ucierpi w wyniku szczepienia matki? Na szczęście odpowiedź na te pytania jest negatywna, tzn. szczepienia w ciąży są w większości wypadków bezpieczne i nie szkodzą dziecku. Są też pewne wyjątki. Nie każda mama może przyjąć szczepionkę.

Dotyczy to kobiet, które wcześniej wykazywały silną reakcję alergiczną na to szczepienie. Jeśli wystąpił np. wstrząs lub ogólna wysypka, szczepionki nie można stosować. Małe zaczerwienia w miejscu ukłucia nie są natomiast powodem do obaw. W przypadku zdrowych kobiet, szczepienia przeciw grypie można stosować niezależnie od stopnia zaawansowania ciąży. Jednocześnie warto podkreślić, że grypa jest o wiele poważniejsza chorobą niż może się nam wydawać.

Po prostu współczesna medycyna bardzo dobrze sobie radzi z wirusem grypy. Niestety nieleczona grypa może prowadzić do poważnych powikłań, w tym schorzeń neurologicznych. Dotyczy to także płodu. Jeśli chcemy, by grypa nas nie dopadła, musimy przyjąć szczepionkę w danym roku. Powodem są mutacje wirusa. W nowym sezonie poprzednia szczepionka może okazać się już nieaktualna.

Dlatego też skład szczepienia jest regularnie modyfikowany tak, by sprostać obecnym wymaganiom i nowym wersjom patogenów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *